מועצה מקומית גדרה

משמרים את העבר

14/03/2019
משמרים את העבר
משמרים את העבר

מוזיאון פתוח באתרי מורשת 


בשנים האחרונות, המועצה המקומית גדרה ובראשה ראש המועצה, יואל גמליאל, שוקדת על שימור אתרי המורשת במושבה. כחלק מכך, שופצו חמש נקודות עניין ברחוב הבילויים – גינת רחל, בית הכנסת הגדול, בית הספר הראשון, מגדל המים וכן, צריף הבילויים ושודרג רחוב הדגל של המושבה, רחוב הבילויים ההיסטורי.

כמו כן, מוזיאון גדרה, חלון הראווה של היישוב וסמל המושבה עבר מהפך,  שופץ, שודרג והתצוגות והתכנים שבו התחדשו והתעדכנו. התצוגה החדשה משלבת בין מוצגים היסטוריים מרתקים, אוסף נוסטלגי, מדיה וסאונד;  מיצג ייחודי, המבוסס על צלליות ואנימציית תלת-ממד, מספר בצורה חווייתית את קורותיהם של הביל"ויים ; שולחנות מציאות מדומה (Augmented Reality) ממחישים את חיי הביל"ויים בגדרה עם הקמתה בשנת 1884 ; שולחן חקר מזמין אתכם לנגוע, להפעיל ולפענח ועוד.

כחלק מכך, תוכנן המוזיאון הפתוח, מוזיאון אשר יוצב בנקודות העניין העיקריות הן ברחוב הבילויים והן בסביבתו. המוזיאון הפתוח כולל מסלול גדול ומסלול קטן. המסלול הגדול כולל את נקודות העניין החל מגינת רחל, לאורך רחוב הבילויים, תוך ירידה מרחוב הגורן, דרך היקב, גן לוינסון (גן איטה) וחזרה למוזיאון. המסלול הקטן כולל את נקודות העניין הנמצאות לאורך רחוב הבילויים. 

לאורך מסלולים אלה נמצאות תצוגות קבע הכוללות תמונות היסטוריות, מידע וקטעי קריאה עתיקים המספרים את סיפור המושבה המרתק. כמו כן, נמצא קוד QR המאפשר לבאים ולשבים להרחיב ולהעמיק את הידע שלהם בלחיצת כפתור.

לאחרונה מוזיאון גדרה אף עבר תהליך שינוי ניהולי כך שהועבר לניהול אגף החינוך במועצה המקומית גדרה. בהתאם לכך, בימים אלה מתבצעים שינויים שיבואו לידי ביטוי הן בשעות הפעילות, בתכני המוזיאון, באתר המוזיאון וכדומה אשר יצאו בהודעות באמצעי התקשורת המקומיים. לפרטים ומידע נוסף ניתן ליצור קשר בטלפון 08-8593109.

מנהלת אגף החינוך ענת קוך: "גדרה הינה מושבה וותיקה עם שורשים והיסטוריה מרתקת. אני שמחה על המוזיאון הפתוח שיאפשר הן לתושבים והן למבקרים להיחשף לעברה העשיר וללמוד אותו תוך כדי טעימת אופי רחוב הבילויים והמושבה."

ראש המועצה יואל גמליאל: "אני שמח להמשיך ולהטמיע את המורשת והעבר של המושבה באמצעים ובאזורים שונים במושבה. לאחרונה נבנה הקיר המספר בכניסה הדרומית של גדרה המציין אירועים שונים לאורך הזמן ובימים אלה הוצבו תצוגות המספרות באמצעות תמונות ומידע על אתרי מורשת שונים. נמשיך לשמר את העבר באמצעות אלמנטים שונים ברחבי המושבה תוך מבט אל העתיד.

" עוד הוסיף ראש המועצה: "תודה לכל השותפים לפרוייקט חשוב וערכי זה – למשרד ראש הממשלה, למשרד התיירות, למשרד התחבורה, לחברה הממשלתית לתיירות ולכל העוסקים במלאכה"